Historie

1950
31 ledna

Schůze

Předseda spolku Josef Klicpera zahájil schůzi. Za řádné členy s dobou čekací přijati; p. Slávek Bernat ze Žiželic a p. Václav Hysek z Olešnice. Za přispívajícího člena přijat p. Jaromír Kratochvíl ze Žiželic a p. Josef Steklý z Končic. Všichni do 01.01. 1951 Kolega Horčic uvádí v obhajobě, že chytal na plachtu spolu s p. Bednářem a p. Veselým, a že do rybníčku pouštěl 2 línky. Naprosto popírá, že by chtěl v rybníčkách pytlačit. Pokladník navrhuje pokuty do zarybňovacího fondu po 500,- Kčs. Pan Kukla navrhuje pokuty po 300,- Kčs. Kolega Horčic, že na penězích nedá nic, navrhuje, že odpracuje 25 – 30 hodin. Schváleno 30 hodin, mimo hodiny stanovené spolkem. Bednář a Veselý potrestáni důtkou. Výstavba rybníčku přesunuta na členskou schůzi 06.11. 1950
1945
25 května

Výborová schůze

Schůze svolána na 21:00 hod. do hostince „U Táboříků“.
Podle dopisu Zemského svazu rybářského, ze dne 25.05. 1945, č.j.: 11/45, podle něhož je zvolena národní správa Rybářského spolku pro Žiželice a okolí, a to celý výbor, který bude spravovati spolek do valné hromady tj. do 22.07. 1945 a to pány:

  1. Klečka Josef – předseda
  2. Horáček Josef – místopředseda
  3. Kalenský Alois – jednatel
  4. Suchánek Ladislav – pokladník
  5. Lukeš Antonín – hospodář
  6. členové výboru – Tábořík Antonín, Němeček Jan, Steklý Karel, Podolák Antonín, Malý František, Mrňák Václav a Koupílek Jan.
  7. porybní – Podolák Antonín, Železný Buhuslav

Srážka na žádost spolku stanovena na 6. až 15. července t.r. v mlýnských náhonech.
Žádné další návrhy předneseny nebyly, předseda končí schůzi s provoláním „Zdar nové republice“.
Zapsal Alois Kalenský – jednatel.
Podepsal Josef Klečka – předseda.

1941
3 února

Inventář

Inventář rybářského spolku pro Žiželice a okolí se stavem k 03. 02. 1941 podle sepsání bývalého předsedy p. Josefa Hrušky.

1929
3 února

Valná hromada

Program:

  1. Čtení zápisu valné hromady
  2. Zprávy funkcionářů
  3. Volby
  4. Volné návrhy a dotazy

Přítomno 21 členů, schůze zahájena o 1 hodinu později (ve 14:00) pro malou účast členů.
Pokladní zpráva za rok 1928; příjem … 1.987,51,- Kč, výdaje … 858,60 Kč, zůstatek … 1.128,91 Kč. Z prodeje ryb o Vánocích zisk … 336,70 Kč, na návrh p. Podoláka připadne spolkové pokladně.
Na návrh volební komise proběhla tajná volba (lístky) a zvolen předsedou p. Antonín Podolák, 1.místopředsedou p. Josef Hruška, 2. místopředsedou p. Purket, 6-ti členný výbor (jednatel p. František Koťátko, pokladník p. Jan Hampl) a 2 revizoři účtů.
Pan Antonín Podolák navrhuje odkoupení „Křemeníku“ v příhodné době, o ceně vyjednávat s obcí.
Zapsal František Koťátko.

1928
31 prosince

Konec roku 1928

Konec roku 1928 přinesl pro spolek pozitivní zprávu. Zdejším obecním úřadem bylo sděleno, že spor o pronájem rybolovu v katastru obce Žiželice byl zemským výborem rozhodnut pro spolek příznivě a zároveň byl spolek vyzván k úhradě na pronájem za Kč 1.200,- ročně. Ředitelstvím velkostatku v Chlumci bylo částečně pro tento revír a částečně pro sádky povoleno nachytati potěr v Žehuňském rybníku. Tento rok ukázal, že rybářský spolek pro Žiželice a okolí byl již plně funkční a mohl tak plně uspokojit potřeby všech svých členů.

1 října

Rybářská násada

V měsíci říjnu t. r. byla spolku přidělena od zemědělské rady rybářská násada, která byla uložena do vybudovaných sádek na „ Křemeníku „. Poněvadž však v případě velké vody dostala by se násada do řeky, bylo usneseno zvýšit ochranou hrázi kolem sádek. K přikrmování ryb byl pověřen předseda hospodářského výboru. V té době také vyvstaly obavy z nastávající cukerní kampaně, že by opět mohla být otrávena voda. V tom případě by byla požádána Okresní politická správa o svolení k chytání ryb na plachty.

7 června

Valná hromada

Na tuto Valnou hromadu byla také zvolena komise, která byla pověřena k vypracování nového rybářského řádu a pro stálé porušování rybářských předpisů bylo navrženo, aby bylo vzato do přísahy Okresní politické správy dalších pět rybmistrů. Valná hromada se konala , tak jak bylo stanoveno dne 7. června na třetí hodinu odpolední v hostinci „ U Lišků „. Po jednatelem přednesené zprávě o vzniku spolku, byl přijat výborem navržený nový rybářský řád a rybmistrům bylo opětovně uloženo, aby dohlíželi na jeho zachování jak členy, tak i hosty. Cena rybářských lístků byla na návrh výboru stanovena, pro člena Kč 45,-, pro hosta Kč 60,-. Zápisné Kč 20,- a příspěvek Kč 1,- měsíčně. Lístky byly vydávány jednatelem spolku po předložení potvrzení o úhradě pokladníkem. V dalších schůzích výboru spolku bylo stanoveno, aby u nemajetných členů se rybářské lístky prodávaly na dvě splátky, a aby byly zakoupeny státní odznaky pro přísežné rybmistry k jejich řádnému výkonu funkce.

1 května

Schůze výboru ryb. spolku pro Žiželice a okolí

Stručný výpis z prvních zápisů spolku:
Předseda informuje, že řeka „Končická“ byla ponechána Velkostatku. Pan Hruška navázal tudíž jednání s Velkostatkem a řeka „Končická“ získána pro náš spolek za roční nájemné 200,- Kč. Na podmínky kladené Velkostatkem přistoupeno a smlouva na 3 roky uzavřena.
Jednáno s klubem Chlumeckým o pronájmu řeky od katastru Židlického až k Pamětníku. Docílena shoda a roční nájemné stanoveno na 150,- Kč. Klub chlumecký nabízí nám též úsek od Žehuně k Dobšicům, avšak přijat návrh, aby dříve tato část byla prohlédnuta a rozhodnutí stalo se až v příští schůzi.
Valná hromada stanovena na 7. června 1928.
Letošního roku vystupuje 1/3 výboru a přijat návrh aby především škrtnuti byli ti členové, kteří se pravidelně nedostavovali na schůze a to p. Sejkora, Mrňák a Vrbický. Dobrovolně z výboru vystoupil p. Podolák, Linhart, Bydžovský a p. Malý.
Zapsal Antonín Podolák.

1 února

Pronájem vod od Žehuně k Dobšicům

Hned začátkem roku 1928 spolek chlumecký též nabídl k pronájmu úsek vod od Žehuně k Dobšicům, avšak výbor spolku se usnesl, že o tomto návrhu se bude rozhodovati až po důkladné prohlídce tohoto revíru na Valné hromadě, která byla stanovena na 7. června téhož roku.

1927
31 prosince

Shrnutí roku 1927

Toto však byl teprve začátek existence rybářského spolku. V následné době bylo ještě nutné učinit mnoho organizačních kroků. Mezi ně např. patřilo objednání spolkového razítka, knihy zápisu a knihy pokladní. Na politickou správu a obec se musela oznámit jména členů výboru a jejich funkce.

Přejít nahoru